22 Eylül 2020, Salı

Son Güncelleme: Bugün

Politika

18 Şubat 2017, Cumartesi 07:53

ALİ YİĞİT HÜKÜMETE SORDU'' KAÇ SURİYELİYİ VATANDAŞLIĞA GEÇİRDİNİZ ? ''

CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit, 16 Nisan’da yapılacak olan referandumla ülkemizin geleceğinin ve kaderinin belirleneceğini belirterek hükümetin evet çıkması için bütün imkânları seferber ettiğini ve bu süreçte Suriyelilere de vatandaşlık vererek oy kullandırtmaya çalıştığını vurguladı.

CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit, 16 Nisan’da yapılacak olan referandumla ülkemizin geleceğinin ve kaderinin belirleneceğini belirterek hükümetin evet çıkması için bütün imkânları seferber ettiğini ve bu süreçte Suriyelilere de vatandaşlık vererek oy kullandırtmaya çalıştığını vurguladı. Ülkemize sığınan 3,5 – 4 milyon Suriyeli olduğu ancak ne kadarının vatandaşlığa geçirildiği ve ne kadarının oy kullanıp kullanmayacağının önemli olduğunu belirtti. Konuyla ilgili Genel Kurul’da konuşma yapan Yiğit, TBMM Başkanlığına da önerge verdi.

TOPLAM SAYI NEDİR?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle hazırlanan önergede şu ifadelere ve sorulara yer verildi.“Suriyeli sığınmacılar konusu ülkemizin halen en önemli gündem maddelerinden biri olmaya devam etmektedir. Sayıları hakkında sağlıklı bir bilgi olmadığı gibi, hangi illere yerleştirildikleri, kayıt altına alınıp alınmadıkları, nerelerde yaşadıkları, kaçının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçirilip geçirilmediği ve bunların referandumda oy kullanıp kullanmayacağı kamuoyu açısından önemli soru işaretleri doğurmaktadır. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türk vatandaşı olmak isteyen Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık hakkının verileceği” açıklamasından sonra özellikle Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa gibi illerde vatandaşlığa geçiş işlemlerine hız verildiği ve nüfus müdürlüklerinin önünde kalabalıklar oluştuğu görülmeye başlanmıştır. Bu bağlamda;

1.      Halen ülkemizde bulunan toplam Suriyeli sığınmacı sayısı ne kadardır? Sığınmacıların illere göre dağılımı nasıldır? Bunlardan ne kadar kamplarda yaşamaktadır?

2.      Ülkemize sığınmış olan Suriyelilerden ne kadarına geçici kimlik belgesi verilmiştir? Ne kadarı Türk vatandaşlığına geçirilmiştir?

3.      Halen Türk vatandaşlığına alınıp oy kullanma hakkına sahip olan Suriyelilerin toplam sayısı ne kadardır ve bunların illere göre dağılımı nasıldır?

4.      7 Haziran ve 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde oy kullanma hakkına sahip olan ve bu hak kapsamında oy kullanan Suriyeli sığınmacı var mıdır? Varsa bunların sayıları ve oy kullandıkları iller hangileridir?

5.      İç savaş nedeniyle ülkemize sığınan ve daha sonra kendi ülkelerine dönen Suriyeli var mıdır? Varsa bunlar ne kadardır?

6.      Suriyeli sığınmacıların kendi ülkelerine dönmelerine yönelik hükümetin izlediği bir politika var mıdır