26 Mayıs 2020, Salı

Son Güncelleme: Bugün

Turizm

5 Mart 2017, Pazar 18:56

ATATÜRK KUPASI TORBALI DEVESİNİN

Bayraklı Belediyesi tarafından düzenlenen 7. Geleneksel Deve Güreşi Festivali yine binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti.

 . Bayraklı Belediyesi tarafından düzenlenen 7. Geleneksel Deve Güreşi Festivali yine binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti. Festivale Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, eşi Bahriye Karabağ, CHP Bayraklı İlçe Başkanı Cemalettin Alper, belediye meclis üyeleri ve binlerce vatandaş katıldı.

DEVE GÜREŞİ BİR YÖRÜK GELENEĞİDİR

Smyrna Meydanı'nda gelen misafirleri tek tek selamlayan ardından da meydanın etrafının hınca hınç dolduran vatandaşlara seslenen Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, "Bu bir Yörük geleneğidir. Sevgili Atatürk, 'Bir gün Toroslar'a gidin, Toros Dağlarının tepesinde bir çadır görüyorsanız ve o çadırda duman tütüyorsa şunu çok iyi biliniz ki bu ülkeyi kimse bölemez, bizi kimse ayıramaz' demiştir. Atatürk yine bir sözünde, 'Yörüklerden edebiyatçı çıkar, müzisyen çıkar, bilim adamı çıkar, hepsi çıkar ama bir tek vatan haini çıkmaz' demiştir. Atatürk Yörük çocuğudur. Babası Selanikli Yörük'tür. Annesi bir Yörük kızıdır. Yörükler vatanseverdir. Sadece Zeybek oynarken diz çökerler. Türkiyemizin başına bela olanlara İzmir'in kurulduğu yerden sesleniyorum. Yörük anlayışı, Yörük yurtseverliği, vatanseverliği, Türkiye'nin her karış toprağında vardır. Bunu bilsinler. Bunu unutmasınlar. Biz öldürerek yenilmeyiz çünkü biz bir ölür bin doğarız" dedi.

ATATÜRK KUPASI TORBALI’YA

Deve güreşlerinde he yıl olduğu gibi Cumhuriyet, Atatürk, Başkanlık, Smyrna güreşleri yapıldı. Atatürk kupasını Torbalı'dan Çakıcı Yavaş, Bayındır'dan Türkiyem; Cumhuriyet kupasını Bağyurdun'dan Anafartalar Türker, Bayındır'dan Remzi Bey; Başkanlık kupasını Karabağlar'dan Ahmet Bey, Bayındır'dan Damar, Smyrna Kupası Ceylin ve Efe Karayel isimli develer kazandı. Başkan Karabağ, develerin sahiplerine kupalarını verdi