5 Haziran 2020, Cuma

Son Güncelleme: Bugün

Turizm

27 Nisan 2017, Perşembe 08:37

O CAMİNİN RESTORASYONU TAMAMLANDI

Torbalı Belediyesi, Sultan 2’nci Abdülhamit döneminde ilçeye kazandırılan Yeniköy’de bulunan Yukarı Cami’nin restorasyonunu tamamladı

Torbalı Belediyesi, Sultan 2’nci Abdülhamit döneminde ilçeye kazandırılan Yeniköy’de bulunan Yukarı Cami’nin restorasyonunu tamamladı. Yaklaşık bir yıldan beri süren restorasyon ile iç ve dış bünyesi adeta yenilenen caminin ışıklandırma sistemi de dikkat çekti. Caminin hemen bitişiğinde bulunan ve cami ile aynı dönemde inşa edilen ilkokul da restore edildi. Bu binanın da kütüphane olarak kullanılması amaçlanıyor.

GÖRMEZ: SEVİNÇLİYİZ

Torbalı’nın zengin tarihi değerlerini korumaya, yapılarını ise onarmaya özel önem verdiklerini belirten Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez "Abdülhamit Han’ın ilçemizde onlarca eseri var, hepsini koruyacağız, kurtaracağız. Sultan II Abdülhamit Han, Torbalı’da en çok izine rastlanan devlet adamı. Kayıtlara göre yöreye 15 civarında cami kazandırmış. O dönemde sadece cami değil, okullar ve sosyal kurumların da ilçeye kazandırılanlar arasında olduğunu görüyoruz. Bugün Torbalı’da var olan köylerin büyük bir bölümü de bu camilerin etrafına kuruldu. Yeniköy Yukarı Camii de II. Abdülhamit döneminde ilçeye inşa edilmiş ibadethaneler arasında yer alıyor. Camiyi aslına uygun şekilde restore ederek tekrar ibadete hazır hale getirmekten dolayı sevinçliyiz" diye konuştu.