26 Mayıs 2020, Salı

Son Güncelleme: Bugün

Gündem

16 Temmuz 2019, Salı 11:47

ÖYKÜ ARTIK EVİNDE UMUDA TUTUNUYOR

Türkiye’nin seferber olduğu lösemi hastası Öykü Arin’in sağlık durumu gün geçtikçe iyiye gidiyor. Baba Çağdaş Yazıcı’dan yapılan ilik naklinin yüzde 98.5 oranında başarı sağlamasının ardından minik Öykü 3 ay sonra evine kavuştu. Evdeki 60 günlük kritik eşiğin sorunsuz geçmesi için de tüm eşyalar ve oyuncaklar steril hale getirildi.

İzmir’de geçen yıl kasım ayında lösemi teşhisi konulan Öykü Arin için yeni bir süreç başladı.  ‘Öykü Arin’e umut ol, donör ol’ kampanyası ile binlerce kişinin donör olduğu Öykü, 11 Nisan’da tedavi için steril odaya alınmıştı. 4 yaşındaki minik kıza, ilk olarak 18 Nisan’da anne Eylem Şen Yazıcı’dan yarı uyumlu nakil yapıldı. Ancak testler sonucu naklin tutmadığı açıklandı. Ardında da baba Çağdaş Yazıcı’dan yarı uyumlu nakil yapıldı ve iliğin yüzde 98.5 oranında tuttuğu açıklandı. Hastane dışında eve gitmesine de izin verilen Öykü Arin için de evde hummalı çalışma başlatıldı. Hastanedeki hijyen ortamı, evde de sağlandı. Mikrop kapmaması için evdeki koltuk ve kanepelerin üzerine çarşaflar serildi, oyuncakları dezenfekte edildi. Aile bireyleri ise çok fazla dışarı çıkmamaya ve topluluk içinde bulunmamaya gayret gösteriyor. 

ÖYKÜ MUTLU

Kızını yarı uyumlu ilikle hayata bağlayan Çağdaş Yazıcı, Öykü Arin’in ev ortamını fazlasıyla özlediğini ve yataktan sıkıldığı için sürekli yerde oturmayı istediğini söyledi. Evde vakit geçirdiği için duygusal olarak da iyi bir aşama kat ettiklerini kaydeden Yazıcı, “Nakilden sonra 100 günlük kritik süreç vardı. 40 gününü geride bıraktık, şimdi önümüzde 60 günlük kritik zaman kaldı. 60 günü sayıyoruz. İkinci nakil başarılı geçmiş gibi duruyor, ama ilik savaşı riski hala var. Hastalığın her zaman nüksetme riski var. Benden alınan ilik uyumlu olmasaydı, yapacak bir şeyimiz kalmamış olacaktı. Şimdi değerleri daha iyi” dedi. Öykü’nün en çok dondurma istediğini, enfeksiyon riskinden dolayı yedirmediklerini belirten Yazıcı, “Egzersizler yapıyor. Kasları zayıflamıştı. Evine döndüğü için mutlu. Bir çocuğun tekrar gökyüzünü ve evini görebilmesi çok farklı bir his. Dondurma konusunda bu yazı pas geçtik. Gelecek sene umarız her şeyi yapar” diye konuştu.