23 Haziran 2024, Pazar

Son Güncelleme: Bugün

6 Haziran 2017, Salı 15:49

Ali İmren

BU SORUNLARA DA EL ATACAK MISIN BAŞKAN?

Geçenlerde başkan Adnan Yaşar Görmez gazetecilere iftar yemeği vermiş ve bazı açıklamalarda bulunmuş. Halk ekmekten, kurşun fabrikasından bahsetmiş. Başkan anlatmış yaverler dinlemiş. Hiç kimsenin aklına zeytin alanlarının imara sanayiye açılmasını sormak gelmemiş. Torbalı köylerinin tek geçimi zeytin. Zeytin alanlarının imara sanayiye açılmasını başkan nasıl yorumluyor merak ediyorum. Başkan 1.25 tl olan ekmeğin 1 tl den satılması için mücadele verdiklerini söylüyor. Eğer indirim gerçekleşmez ise halk ekmek projesini hayata geçireceğini söylüyor. Kendisini takdir ediyorum. Bence hiç zaman kaybetmeden bir an önce halk ekmek çalışması başlasın. Halka yararlı her girişim iyidir. Destekleriz.

Başkan kurşun fabrikası için “ Torbalı'nın kalbine saplanmış bir hançer” tanımlaması yapmış. Doğru kesinlikle katılıyorum. Bir an önce bu fabrika bu topraklardan gönderilsin. Devlet hastanesi , Sultanlar Vadisi ve Fetrek Çayı yatırımları yapılmış bir bölgede böyle bir ucubenin olması hoş değil. Çevreye ve insan sağlığına verdiği zararlar da cabası... Başkan bu konuda rahatsız elinden geleni yapacağını söylüyor. Haliyle bize tebrik etmek başarı dilemek düşer.  

Yalnız bu fabrika Büyükşehir belediyesi ve ilgili bakanlıklar tarafından izin verilerek açıldığını hatırlatmak isterim. Ayrıca fabrikanın avukatlarından birisi acaba hangi tanıdık siyasetçiydi gibi bir soruda akla geliyor.. Yani bu iş epeyce karışık... Benim gönlümden geçen halk ekmeğin bir an önce başlaması ve kurşun fabrikasının bir an önce kapanması. Haydi devrimci başkan yapabilirsin. Hatta başkan bunlarla kalmamalı... Malum ramazandayız. Geçenlerde Barış Yapıdaki Ramazan yemek dağıtımını gözlemledim. Bu ne rezilliktir. Barış Yapı Suriyeli çocuklarla dolu iki üç saat önceden kuyruklar oluşuyor.

Bir tane oruç tutan insan bile yok. Otoparka masalar dizilmiş çadırda yok. Erkenden yemekler dağıtılıyor. Ezan zamanı yemekler buz gibi oluyor. Ben anlamıyorum. Neden ihtiyacı olan kişilerin evine yemek servis edilmezde böyle çirkin manzaralar oluşur. Lütfen yetkililer bir çare bulsun. Hayır işlenecek diye insanlara da işkence haline getirilmesin bu durum. Devrimci başkan bunlara bir çözüm lütfen. Ben devrimci başkanımızdan zeytinliklerin geleceği hakkında ne düşündüğünü merak ediyorum. Acaba çıkan bu yasaya karşı Torbalı halkının yanında olup. “ Zeytinime dokunma “ diyebilecek mi?

Zeytin hasadı geldiğinde köylüler ile beraber zeytin toplayacak mı? Toplanan zeytinlerin satışında da halk ekmekte olduğu gibi fiyat belirlemesine gidecek mi? Yada belediye olarak zeytini alıp satarak köylüye ekonomik katkı sağlayacak mı? Yapılan kardan çocuklara burs verecek mi? Merak ediyorum. Form Mukavva işçilerinin direnişi hakkında ne düşünüyor.

İşçilere grev konusunda destek olacak mı? Merak ediyorum kurşun fabrikasında çalışıp mesleki hastalık geçiren ve bir kağıt gibi buruşturulup bir kenara atılan hem sağlığından hem de ekmeğinden olan işçi Suat Akbal'a devrimci başkan ziyaret etmiş mi ? Hal hatır sormuş mu ? Merak ettiklerimiz sorular eğer başkana ulaşır ve bu konulara başkan yoğunlaşırsa tabi ki mutlu olurum.

Bu soruları yaverler sormaz devrimciler sorar. Ayrıca şanlı Göz gözümüz gençliğimizin katili süper lige çıktı. Göztepe'mize süper ligde başarılar diliyorum. 1925 te güneş doğdu Izmir’de... İnadınla sevginle taptık sana Göztepe... Yağmur çamur demeden düştük senin peşine...Aşık ettin bizleri sarı kırmızı rengine